sobota, 27 lutego 2010

Poccolus [Ltu] - Demo [1993]
Przegrzebując swoje stare cedeerki z mp3 znalazłem coś takiego. Pierwszy demos kapeli z Litwy grającej jakiś pagan metal. Miejscami zaśmierdzi trochę czymś w klimacie Nokturnal Mortum (vide czwarty kawałek), ogólnie jednak nic specjalnego. Mimo wszystko, może komuś przypadnie do gustu.

1.INTRO
2.SOPHIA
3.INTERLUDE
4.JUNDA, THE GODDESS OF WAR
5.THE SUMMONING
6.OUTRO

[DOWNLOAD]

Agatus [Grc] - Night of the Dark Ages [1993]
O samym Agatus pisałem już jakiś czas temu (w sumie będzie ponad rok, hehe), toteż nie bedę się rozdrabniał. Zespół z Grecji grający melodyjny i przyjazny black metal ze sporym udziałem syntezatorów. "Night of the Dark Ages" to pierwsze demo.

1.Prayer In Honour of Agatus
2.Circling Around the Fire of the Woods
3.Sodomizing Bloodshed Under a Frozen Blaze Of Catachtonian Land
4.Descent of the Dark One

[DOWNLOAD]

Carl Orff - Carmina Burana [1937]

500 post przywitajmy patetycznie i wyjątkowo. Nie jestem zbyt dużym znawcą muzyki klasycznej, aczkolwiek podejrzewam że prezentowana tutaj wersja utworu nie jest żadnym "ripem" analogowego cedeka z 1937 roku ani niczego w tym rodzaju, ale szczerze mówiąc nie wiem gdzie i w jakich okolicznościach została zarejestrowana. Co by nie wytężać swoich zmasakrowanych komórek mózgowych (przepraszam jeśli piszę nieskładnie) posłużę się wikipedią:
"Carmina Burana - kantata sceniczna Carla Orffa oparta o średniowieczny zbiór pieśni Carmina Burana. W 1937 Orff dokonał wyboru części tekstów i skomponował na ich podstawie kantatę sceniczną Carmina Burana, utwór na orkiestrę, chór i głosy solowe. Orff zdecydował się napisać muzykę całkiem od nowa, mimo że niektóre rękopisy zawierają zapis muzyczny w postaci neum, który został częściowo odczytany.
Carmina Burana to prawdopodobnie najbardziej znany utwór muzyczny skomponowany w Niemczech w okresie nazistowskim. Prawykonanie odbyło się w w Operze Frankfurckiej 8 czerwca 1937 roku w inscenizacji Oscara Wälterlina; sukces dzieła spowodował szybko otrzymanie przez Orffa zleceń na inne utwory. Początkowo kompozycja była potępiana przez niemieckich krytyków jako dzieło "zdegenerowane", jednak później została entuzjastycznie przyjęta przez nazistów jako hołd wczesnemu przejawowi "kultury aryjskiej". Po wojnie utwór zyskiwał coraz większą popularność, w latach 60. wszedł do kanonu międzynarodowego muzyki klasycznej. W latach 90. fragmenty Carminy Burany wykorzystała Enigma, Era, Therion oraz In Extremo.
Fragment otwierający Carmina Burana wykorzystany został przez zespoły Sepultura na płycie Morbid Visions, Vital Remains na "Dechristianize", Ministry na płycie "Houses of the Mole"(2004), a także Iced Earth we wstępie do albumu "Night of the Stormrider" (1992)."

Od siebie dodam iż najbardziej cenię sobie trzecią część utworu: "Veris leta facies".
Jako bonus dorzucam odnośnik do youtube, gdzie znajduje się wersja "live" - nie wiem czy przypadkiem z niej nie pochodzi umieszczone przeze mnie nagranie (na marginesie mówiąc, w formacie *.ogg, jeśli to nikomu nie przeszkadza), ale nie chce mi się w tej chwili sprawdzać.

Szczegółowy wykaz części utworu:

Fortuna Imperatrix Mundi

 • 1. O Fortuna
 • 2. Fortune plango vulnera

I. PRIMO VERE

 • 3. Veris leta facies
 • 4 Omnia sol temperat
 • 5. Ecce gratum
 • 6. Tanz
 • 7. Floret silva nobilis
 • 8. Chramer, gip die varwe mir
 • 9. Reie
 • 10. Were diu werlt alle min

II. IN TABERNA

 • 11. Estuans interius
 • 12. Olim lacus colueram
 • 13. Ego sum abbas
 • 14. In taberna quando sumus

III. COUR D'AMOURS

 • 15. Amor volat undique
 • 16. Dies, nox et omnia
 • 17. Stetit puella
 • 18. Circa mea pectora
 • 19. Si puer cum puellula
 • 20. Veni, veni, venias
 • 21. In truitina
 • 22. Tempus est iocundum
 • 23. Dulcissime
 • 24. Ave formosissima

Fortuna Imperatrix Mundi

 • 25. O Fortuna


[DOWNLOAD]

[WATCH]

Hekel [Hol] - Doodskou [1998]
Tamtadadam. Pięćsetny post na blogu. Że też mi się kurwa chciało tyle klepać w klawisze.
Tak czy owak - kompletując dyskografię Hekel, dorzucam pierwsze demo.
1.Waar De Wind Fluistert In De Nacht, Luister Ik
2.Hekel Brand
3.De Eeuwige Hekel
4.Sater's Wederkeer

[DOWNLOAD]

Der Todesking soundtrack [1989]

W sumie zastanawiałem się czy wrzucić to na Antropophobię czy na Resvrrectvris, ale niech zostanie tutaj. Soundtrack z Der Todesking - pięknego (?) i inspirującego filmu Jörga Buttgereita, twórcy klasyku kina gore - Nekromantik. Za muzykę tę odpowiadają Daktari Lorenz oraz Hermann Kopp. Bardzo przyjemna i wpadająca w ucho nuta.

[DOWNLOAD]

poniedziałek, 22 lutego 2010

Goat Tyrant [Pol] - Gate to the Necro [2007]


Bodajże trzeci demos tegoż rewelacyjnego zespołu z Tczewa, na temat którego nie będę się rozpisywał, gdyż uczyniłem to już xx postów wcześniej. Dla miłośników old-schoolowego grania pozycja obowiązkowa! Ino ostatni kawałek ucięty...

1.THE GATE
2.HATE YOUR GOD
3.POSSESSED BY DEMONIC FORCE
4.MASOCHISTIC BLOOD
5.ANXIOUS SANCTIFICATION

[DOWNLOAD]

Inverted Pentagram [Hol] - The Pentagram [1994]
Kolejny zespół z kraju tulipanów, sera, ćpunów i pedałów - czyli Niderlandii. Czwarta z pięciu demówek zawierająca dosyć chaotyczny, aczkolwiek całkiem klimatyczny black metal o bardzo surowym brzmieniu. Trochę przynudza na dłuższą metę, ale do kilkurazowego posłuchania ok. W 1998 roku zmienili nazwę na Omnihierophantom i wydali jeden długograj, którego nie miałem przyjemności słyszeć.

1.THE PENTAGRAM
2.RITUS OF THE BLACK WOODS
3.VISUALIZE THE RETURN OF PRIME DARKNESS
4.WINTER

[DOWNLOAD]

niedziela, 21 lutego 2010

Insomnia [Pol] - Demo [1995]

Druga z trzech demówek warszawskiej Insomnii znanej głównie ze swojego udziału na trybucie "Czarne zastępy - w hołdzie Kat". Łagodny death/doom z dużą ilością klawiatury.
Na demo składają się cztery utwory ("All", "O Make Me A Mask", "Raj" oraz "Incarnate Devil"), ale nie znam ich właściwej kolejności.

[DOWNLOAD]

Hekel [Hol] - Rehearsal [2005]

Rare'ytas! Reh Hekel zawierający pierwotne wersje trzech utworów które znamy z "De Dodenvaart".

1.DOODSKOU
2.DE EEUWIGE JACHTVELDEN
3.BLOED EN EER

[DOWNLOAD]

sobota, 20 lutego 2010

Black Autumn [Ger] - Black Autumn [2003]

Jednoosobowy projekt z Niemiec tworzony przez niejakiego M. Krall'a. Demo to ukazało się w 2003 roku. Trzy lata później zostało wznowione nakładem Kassetten Edition Dreizack (czy coś w ten deseń) pod nazwą "Isolation" i ze zmienioną okładką. Dziwne, ponure i niepokojące dźwięki będące wypadkową black metalu i...hm...no...chujwieczego. Nie będę się bawił w porównania, aczkolwiek mógłbym to polecić miłośnikom Paysage d'Hiver. Niekonwencjonalne.

1.A Song for the Unsheltered
2.Borderline
3.A Night in Hell
4.Summers End

[DOWNLOAD]

Eibon [Nor] - Mirror Soul Jesus [1999]

Supergrupa skład której tworzą Fenriz (Darkthrone), Satyr (Satyricon), Phil Anselmo (Pantera), Killjoy (Necrophagia) oraz Maniac (Mayhem). Ukazał się tylko ten jeden utwór ("Mirror Soul Jesus"), który znalazł się na kompilacji Moonfog zatytułowanej "A Different Perspective". Trwały prace nad pełnym albumem, ale niestety zostały wstrzymane.
Kawałek krótki, ale kopie po dupie.

[DOWNLOAD]

piątek, 19 lutego 2010

Unbeing [Nor] - The Exhalation [2008]Minimalistyczny 'depressive' black metal z Norwegii. Dwie demówki na koncie, klimatem przypominające dokonania Hypothermia. Ja zwłaszcza cenię sobie pierwszą - "Unbeing Black Draped in Unlife", którą umieszczałem w tym miejscu już jakiś czas temu. Teraz zatem czas na drugą, limitowaną do 200 sztuk, która zresztą też jest bardzo dobra i znacznie dłuższa, gdyż trwa ponad 50 minut. Materiał cechuje prostota, bardzo wolne tempa, monotonia oraz przejmujące, przepełnione bólem wokale nasuwające mi na myśl wspomnianą już Hypothermię. Kto gustuje w takich klimatach powinien polubić Unbeing, toteż zachęcam do posłuchania obu dem. Zespół raczej już nic nie nagra, z powodu śmierci perkusisty.

1. SIDE A:
Deathwards / Into Unlight
2. SIDE B: Infinity-Bound / The Exhalation

[DOWNLOAD]

środa, 17 lutego 2010

Hekel [Hol] - De Dodenvaart [2006]
Hekel, co w tłumaczeniu na język polski znaczy nie mniej, nie więcej jak "nienawiść", jest zespołem z Holandii powstałym w 1997 roku. Twórca bądź twórcy owego destruktywnego aktu pozostają anonimowi. "De Dodenvaart" jest debiutanckim krążkiem Hekel i obok demówki norweskiego Hades jednym z najbardziej cenionych przeze mnie black metalowych opusów. Album zróżnicowany kompozycyjnie - mamy tu zarówno jad i agresję ("Bloed En Eer", "Sater's Wederkeer"), melancholię ("Waar De Wind Fluistert In De Nacht, Luister Ik", "Doodskou") jak i klimaty żywcem wyjęte z rodziału historycznej księgi poświęconemu norweskiej scenie lat 90-tych (fenomenalny "De Grimmige Sterfte Op De Heide"). Każdemu kto nie zna, polecam. Dzięki takim płytom jak ta jeszcze się kurwa nie zajebałem (swoisty paradoks muzyki antihuman-antilife ;-)). Amen.

1."Ik Erilaz..."
2.Bloed En Eer
3.Waar De Wind Fluistert In De Nacht, Luister Ik
4.De Eeuwige Jachtvelden
5.Sater's Wederkeer
6.Doodskou
7.De Grimmige Sterfte Op De Heide

[DOWNLOAD]

niedziela, 14 lutego 2010

Nightmare [Pol] - Promo [1996]
Na zakończenie tego pięknego niczym łono 70 letniej trędowatej dziwki dnia, dorzucam jeszcze coś takiego. Polski Nightmare grał coś z pogranicza thrash i death metalu. Zasłynął między innymi tym, iż w 1995 roku supportował Iron Maiden na koncercie w Polsce. Niestety tylko jeden kawałek z owej promówki posiadam. Drugi sobie musicie wyobrazić, albo wyśnić. I w ogóle fszystko chuj.

1.ODIUM HATE
2.DARK COLD SIDE

[DOWNLOAD]

My Hate [Pol] - Być Człowiekiem [1996]

Kontynuując krojenie porośniętych grzybem i pajęczyną składanek najróżniejszych, natrafiłem na cuś takiego. Być może kogoś zainteresuje. Trochę coś jak Frontside, ino fajniejsiejsze. W sumie nie do końca moja paczka fajek, ale nie widziałem tego nigdzie na sieci, więc cóż szkodzi odkopać?

[DOWNLOAD]

Einhorn [Pol] - Demo [1996]

Nie wiem zbyt wiele o tym zespole, poza tym że są z Gdańska. Na demo składa się jeden kawałek (zatytułowany "Tide of the Morning Star") który zrippowałem z jakiegoś prastarego składaka. W pyte granie, szkoda że na tym się skończyło...

[DOWNLOAD]
re-up 3 XII 2011Frostmoon Eclipse [Ita] - Revenge In Scorn [2000]

Limitowana do 300 kopii siedmiocalóweczka włoskiego Frostmoon Eclipse. Przyzwoity black metal w średnich tempach.

1.SON OF SCORN
2.COLD SILVERY EYE
3.IN DECAY THEY FALL

[DOWNLOAD]

sobota, 13 lutego 2010

SIRS [Pol] - Fungemia [2010]
Grzebiąc w czeluściach sieci w celu zajęcia czymś swego spaczonego umysłu, natrafiłem przypadkiem na myspace tajemniczego polskiego dark ambientowego projektu o nazwie SIRS. Demo znajduje się w całości do przesłuchania na wyżej wspomnianym myspace, wnioskuje zatem że autor nie powinien mieć nic przeciwko, jeśli umieszczę je tu w formacie mp3. Jeden niepokojący, ponad dwudziestominutowy utwór którego słucha mi się nad wyraz (nie)przyjemnie. Zresztą, sprawdźcie sami!

[Myspace]

[DOWNLOAD]

Murw [Hol] - M.U.R.W [2005]
Hm, dosyć dziwne aczkolwiek ciekawe granie. Spokojny nastrój kreowany między innymi klawiszami oraz gitarami akustycznymi przeplatany jest tutaj z agresywnymi black metalowymi wokalami. Generalnie coś dla smakoszy takich wędlin jak Lifelover, Alcest czy inne Amesoeurs (czy jak to się tam kurwa pisze), a niektóre fragmenty wręcz mi nieco Opeth zalatują (chociażby druga minuta "Miserable Useless Rotten World"). Jutro dzień zakopanych, więc jak kogoś najdzie ochota na mizantropijny piknik w zaspie, to może sobie to pierdolnąć jako podkład. Taśma limitowana do 100 kopii. Dla poszukiwaczy awangardy.1.HEREIN LIES MY SENSE OF JUSTICE
2.ATOMIC ROMANCE
3.MISERABLE USELESS ROTTEN WORLD

[DOWNLOAD]

Celestial Bloodshed [Nor] - Mitt Rike [2001]
Demo Celestial Bloodshed. Surowy black metal w średnio-szybkich tempach. Na wokalach nieświętej pamięci Steingrim Torson. Esencja.

1.ANOTHER STATE OF MIND
2.MITT RIKE
3.FREEZING BLACK SOUL
4.CHANNELLING OUR BLASPHEMY

[DOWNLOAD]

środa, 10 lutego 2010

Hypothermia [Swe] - Skogens Hjärta [2010]Najnowsze EP Hypothermia, które ukazało się na oficjalnej stronie do ściągnięcia w formacie cyfrowym. Tym razem coś bliższego klimatom depresyjnego rocka aniżeli black metalowi. Wokali brak (trochę szkoda, gdyż to zawsze była najmocniejsza strona Hypothermii). Jeden prawie 70 minutowy utwór. Melancholia, monotonia, oniryzm. Dobre do snu bądź konania.
Niebawem ma się to ukazać także na CD oraz winylu.

[DOWNLOAD]

Trauma Absurdicum [Pol] - Soliloquium [2008]

Troszkę starsze demko Trauma Absurdicum. Tradycyjnie dziwne, mroczne brzmienia agregujące niepokój, apatię a także specyficzną dawkę... hm... "ponurego" humoru? Do całości mam ambiwalentne odczucia, ale dwa ostatnie utwory są świetne. "From Inside" kopnął mnie mocno po czaszce, hehe. Muzyka dla nikogo, zatem polecam każdej niejednostce poszukującej bezcelu.

1.TRIVIALITY
2.EMPTY WINDOW
3.BLACK PUDDING & GOD
4.FROST
5.ECSTASY C4H1002PF
6.FROM INSIDE

[DOWNLOAD]
re-uped: 17 XI 12

Pustota [Pol] - Pogrzeb Cieni Zapomnianych [2009]
Młody polski zespół grający 'depressive' BM. Na koncie póki co to jedno demo, wydane przez Black Dominion w liczbie stu kopii bodajże (jeśli dobrze pamiętam), aczkolwiek prace nad następnym są już w toku. Materiał umieszczam za przyzwoleniem Vind'a. Kto chciałby owy krążek zamówić, pytać w Black Dominion - być może mają jeszcze parę sztuk.

1.NIGHTMARE
2.SILENT WHISPER OF WALLS
3.DEPRESSION PART 1 (ABYSSIC HATE COVER)
4.POGRZEB CIENI ZAPOMNIANYCH
5.OPEN GATES TO INFINITY

[DOWNLOAD]

sobota, 6 lutego 2010

Burial [Hol] - Frigid Cold [1992]
Pomimo braku klawiatury (wszak w metalu klawisze są zbędne) dorzucę jeszcze z rozpędu demos holenderskiego Burial. Death/thrash metalowe pierdolnięcie wydane na taśmie w 1992 roku. Słyszę w tym pewne inspiracje "Spiritual Healing".
Kapela podobno istnieje do tej pory, chociaż do najpłodniejszych z pewnością się nie zalicza (na koncie dwa dema i jeden pełny album).

1.Frigid Cold
2.Perpetual Demise
3.Traumatized
4.Pitiful God

[DOWNLOAD]

piątek, 5 lutego 2010

Pohakka [Fin] - Minä Kävelen Vetten Päällä [1997]
Nie będę się rozpisywał, gdyż spoiłem klawiaturę od laptopa piwem i jeszcze nie wytrzeźwiała, toteż piszę na programowej, a to strasznie wkurwia. Zatem: jednoosobowy twór z Finlandii, jedno demo wydane. Składa się na nie jeden 18 minutowy utwór będący czymś z pogranicza black metalu (troszkę w stylu Shining) i funeral doom metalu z mocno wysuniętym, aczkolwiek nieco jakby przytłumionym basem. Ślimacze tempa, ciężkie growle i gdzieniegdzie klawisze kojarzące mi się nie wiedzieć czemu z Transylwanią. Ponura rzecz...
Zawieszam pisanie do czasu naprawienia komputry. Amen.
PS. Jogurty w realu za złoty dwajścia dziewięć, a na youtube sample z nadchodzącej płyty Burzum.

[DOWNLOAD]

poniedziałek, 1 lutego 2010

Trist [Cze] - Pustota [2005]
Demos czeskiego artysty-minimalisty pseudonimem Trist, który maczał palce między innymi we wrzuconym jakiś czas temu przeze mnie Life Is Pain. Wełniana czapeczka i jedwabny szaliczek kryje personę pokrytą bliznami po nacięciach tak intensywnych, iż w sumie trudno kolesia odróżnić od układanki puzzle nad jakimi wielu z nas głowiło się podczas dłużących się godzin w przedszkolnej sali. Teksty na szczęście po czesku, bo trącą jakimś bzdetem (przynajmniej takie odniosłem wrażenie po nieudolnej próbie przetłumaczenia tego na nasze), aczkolwiek dorzuciłem je do paczki. I tak najlepszy kawałek to "Modry Zal" (prfff... kurwa) z płytki "Stiny", ale dwa utwory mieszczące się na tej demówce pod względem muzycznym również są niczego sobie.

1.Čas...
2.Na Křídlech

[DOWNLOAD]

Fen [UK] - Ancient Sorrow [2006]
To jest piękna rzecz. Zespół z Anglii, EPka nagrana w czerwcu 2006, a wydana trochę później, na winylu limitowanym do 250 sztuk (zresztą na CD chyba też się ukazało, ale pewności nie mam). Majestatyczne, nieco melancholijne granie na modłę Agalloch, albo czegoś w ten deseń. Uczucia towarzyszące mi podczas odsłuchu przypominają mi też nieco moment, gdy po raz pierwszy usłyszałem Drudkh - "Autumn Aurora". Zresztą nie będę się tutaj rozpisywał. Najbardziej do gustu przypadł mi ostatni utwór - "Under The Endless Sky" (zwłaszcza gdzieś tak od piątej minuty). W sam raz dla ascetów poszukujących rozpaczliwie piękna w nutach, hehe.

1.DESOLATION EMBRACED
2.THE GALES SCREAM OF LOSS
3.UNDER THE ENDLESS SKY

[DOWNLOAD]

Deathcult [Nor] - Cruel Rehearsals [2006]
Zespół założony przez dwóch braci (znanych chociażby z Gaahlskagg czy Taake), głoszący jedyną słuszną ideę antihjumen-antilajf. Przyjemne black metalowe prucie w klimatach wyżej wspomnianego Gaahlskagg. Demko udostępnione przez zespół do ściągnięcia za darmochę.

1.MAN OF KUTU
2.ANTI HUMAN
3.CRUEL CELESTIAL SPIRITS
4.BLACK METAL (THE SIGN OF PURE EVIL)

[DOWNLOAD]