niedziela, 18 września 2011

Bad Sector [Ita] - Kosmodrom [2005]
Wszechświat od zawsze fascynował ludzkość. Motyw ten również często pojawia się w muzyce, czego przykładem jest tenże genialny album który wyszedł z pod ręki Massimo Magriniego. "Kosmodrom" to płyta poświęcona podbojowi kosmosu. Muzyka na niej zawarta stworzona została niemal w całości za pomocą syntezatorów (co lepsza - jakiś radziecki, old-schoolowy sprzęt). Dodatkowo od czasu do czasu słyszymy nagrania rozmów załóg rosyjskich statków kosmicznych z bazą, co jeszcze dokładniej obrazuje nam przesłanie tej płyty, podobnie jak tytuły utworów (jak naprzykład June 16, 1963 - pierwsze użycie lasera, albo April 12, 1961 czyli data pierwszego lotu w kosmos). Płyta zaczyna się dość spokojnie, lecz niepokojąco - jednak już w drugim kawałku słychać pewne ożywienie. Generalnie atmosfera zmienia się z utworu na utwór - jednak cały czas ilustrowany jest kosmos zimny i pusty - co z jednej strony wpływa na słuchacza nieco przygnębiająco - z drugiej uspokaja i wycisza. Skoro już mowa o atmosferze - moge śmiało stwierdzić że "Kosmodrom" jest w mojej opinii najbardziej klimatycznym krążkiem Bad Sector, oraz jednym z bardziej onirycznych albumów dark ambientowych jakie słyszałem. W odniesieniu do poprzednich dzieł Massimo Marginiego można tutaj dopatrywać się pewnych podobieństw do "Ampos", jednak "Kosmodrom" zdaje się być bardziej urozmaicony i przemyślany. Ponadto więcej tutaj melodii i rytmu który na poprzednich albumach mimo iż się pojawiał, to raczej sporadycznie - przykładem takiego utworu jest April 12, 1961 przedostatnia i zarazem najbardziej nostalgiczna kompozycja na płycie.
Podsumowując - "Kosmodrom" jest albumem fenomenlalnym, nasączonym nieziemskim klimatem. Każdy koneser klimatycznego ambientu powinien się z tym krążkiem zaznajomić.
Aha, ciekawostką jest że do utworu "June 16, 1963" powstał także teledysk - który jest jak dotąd jedynym videoklipem Bad Sector.

1. Energiya
2. Telemetry
3. June 16, 1963
4. Baikonur
5. Extravehicular
6. Vjezna
7. Orbiter
8. Beacon
9. April 12, 1961
10. Kosmos

[DOWNLOAD]

5 komentarzy:

 1. "Wszechświat od zawsze fascynował ludzkość." Motyw jak z przemówienia Bronka Komorowskiego :D

  OdpowiedzUsuń
 2. :-P
  Nie pierdol, tylko obadaj, bo powinno Ci przypasić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam nie pJerdol żulek :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Kawałek "Beacon" świetny, od razu do mojej głowy napłynęły obrazy bazy protossów.. :D totalnie odleciałem. Ten kawałek by pasował do soundtracku StarCrafta, ;) Reszta płytki taka sobie imo.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mógłbyś zrobić re-up tego albumu?? Masz jakieś inne tego zespołu?

  OdpowiedzUsuń