niedziela, 16 stycznia 2011

Gods Tower [Blr] - The Turns [1997]
Posłużę się biografią z lastfm, gdyż wyjątkowo wydaje się ona być napisana rzetelnie.

"Gods Tower — białoruski anglojęzyczny zespół wykonujący muzykę doommetalową z folkowymi motywami. Założony w Homlu w 1989 roku.
Założycielami zespołu byli gitarzysta Aleksandr Urakow i wokalista Władysław Nowożyłow, występujący pod pseudonimem Lesley Knife. Do 1992 roku zespół poszukiwał swojego stylu, często zmieniał członków i nazwy. W lecie 1992 roku wykrystalizował się pierwszy stały skład: Lesley Knife (wokal), Aleksandr Urakow (gitara), Jurij Siwcow (bas) i Władysław Salcewicz (perkusja). Zespół nazywał się wtedy Chemical Warfare i grał muzykę w stylu death/thrash metal. W sierpniu zapisano debiutanckie demo Demolition Tape.
Pod koniec 1992 roku zespół zmienił nazwę na Gods Tower oraz styl na doom/pagan metal. Latem 1993 roku zostało wydane demo The Eerie. Dzięki niemu zespół podpisał z moskiewskim wydawnictwem «Final Holocaust Records» kontrakt na singel i dwa albumy. We wrześniu w studio TEF muzycy nagrali dwie piosenki na singel Beyond Praying, który jednak się nie ukazał.
W 1994 roku do zespołu dołączył drugi gitarzysta Aleksandr Eristow. Latem nakręcono klip do piosenki The Eerie, a już jesienią zjawiło się demo Canticles. Potem Gods Tower pierwszy raz wystąpił za granicą - w Czechach razem z zespołami Purgatory, Desultory, Samael і Cannibal Corpse.
W 1995 roku przyszedł klawiszowiec Dmitrij Owczinnikow, a wkrótce potem odszedł Aleksandr Eristow. We wrześniu zespół nagrał promo-kasetę The Turns, a wkrótce podpisał kontrakt z firmą «MetalAgen Records» na nagranie trzech albumów. Latem 1996 roku Gods Tower wystąpił na festiwalu w Niemczech razem z m.in. In Flames, Primordial, Behemothem, Crystal Age. W czerwcu tego roku w moskiewskim studio Aria muzycy ponownie nagrali album The Eerie oraz nowy - The Turns.
Pod koniec 1997 zespół wydał kasetę video Twilight Lives 94-97 z amatorskimi nagraniami koncertów, nagraniami białoruskiej telewizji oraz klip Beyond Praying.
Na początku 1998 roku MetalAgen Records wydał płyty kompaktowe i kasety z albumami The Turns i The Eerie. Zjawiły się też klipy do piosenek The Eerie i An eye for an eye. W ciągu następnych dwóch lat zespół koncertował na terenie Wspólnocie Niepodległych Państw razem z m.in. Paradise Lost, Forgive-Me-Not, Vicious Crusade, NRM, Evthanazia. Czytelnicy magazynu Legion uznali Gods Tower najlepszym białoruskim zespołem metalowym. Pod koniec 1999 roku nakładem niemieckiej wytwórni «Sturmesflugel» wyszła składanka najlepszych piosenek zespołu - Ebony Birds. W sierpniu 2000 Gods Tower wziął udział w festiwalu Pepsi Sziget w Budapeszcie.
Po powrocie z Węgrzech z osobistych powodów zespół opuścili Dmitrij Owczinnikow i Jurij Siwiec. Na ich miejsce przyszli Walerij Nowosielcow i Siergiej Siergiejczikow. Nowy skład w ramach trasy Baltic Thunder odwiedził Rygę i Wilno, a potem ponownie ruszył w tournee po Wspólnocie Niepodległych Państw. W międzyczasie nagrał kilka nowych utworów, które zostają umieszczone na mini-albumie Abadon all hope.
16 lipca 2002 roku zespół rozpadł się z powodu problemów alkoholowych Aleksandra Urakowa. 14 grudnia 2003 zmarł Urakow, lider i kompozytor.
Po rozwiązaniu zespołu większość jego członków brała udział w innych projektach muzycznych. Dmitrij Owczinnikow i Jurij Siwiec grają w zespole Rasta. Lesley Knife założył zespół The Regent, występował także w zespołach Dragonflame, Stormhold i Chemical Warfare. Władysław Salcewicz przeszedł do zespołu Misanthrope Count Mercyfull."

Od siebie dodam tyle że jest to rzecz zdecydowanie warta uwagi, chociaż zasadniczo w takiej muzyce nie siedzę. Płyta "The Turns" udowadnia że doom metal nie musi być wcale smutny, gdyż rzec trzeba iż jest to granie bardzo pozytywne i wpadające w ucho, hehe. Wkręciło mi się.

1.INTRO/THE TURNS
2.I AM THE RAVEN
3.SEVEN RAINS OF FIRE
4.TWILIGHT SUN
5.AN EYE FOR AN EYE
6.RISING ARROWS
7.BLOOD
8.MYSTERIOUS

[DOWNLOAD]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz